Historia medycyny alternatywnej

Kilka tysięcy lat temu nie istniała medycyna, której fundamenty byłyby naukowo potwierdzone, zatem jedynymi słusznymi wówczas metodami leczenia były techniki medycyny naturalnej. Wtedy też pojawiły się nowe zawody związane z lecznictwem.

Niemal w każdym miejscu zamieszkanym przez człowieka można było skorzystać z porad znachora lub odwiedzić uzdrowiciela. Początkowo uzdrowicieli można było dzielić na dwie grupy: ludowych lub zawodowych.

Uzdrowiciele ludowi wykorzystywali stare, popularne metody, natomiast ci zawodowi swoją wiedzę popierali własnym doświadczeniem i wiedzą z zakresu lecznictwa. Przedstawiciele klas niższych, którzy nie mieli wystarczających środków, by korzystać z usług zawodowych uzdrowicieli, zwracali się o pomoc do uzdrowicieli ludowych.

Fundamentem do działania medycyny alternatywnej stały się filozofia i religia, dlatego ludzie znachorów i uzdrowicieli obdarzali szczególną czcią. Medycyna konwencjonalna, która ma o wiele krótszą historię, dużo czerpała właśnie z medycyny niekonwencjonalnej i to właśnie jej zawdzięcza sporo osiągnięć.