Uczenie się języków obcych poprzez słuchanie

Część osób rozpoczyna naukę języka obcego poprzez zapoznanie się z zasadami gramatyki. Niektórzy rezygnują z powodu nie rozumienia poszczególnych regułek. W przypadku dzieci nauka języków obcych przebiega w nieco inny sposób. Warto zastanowić się, czy nie jest on skuteczniejszy. Przede wszystkim dzieci uczą się poprzez słuchanie.

Kilkulatkom trudno bowiem uczyć się gramatyki w sytuacji gdy nie umieją jeszcze czytać i pisać. Dzieci bardziej uczą się na podstawie obserwacji. Z tego powodu warto umożliwić oglądanie dzieciom kreskówek obcojęzycznych. W ten sposób maluchy szybko odnajdą kontekst pomiędzy wypowiedziami animowanego bohatera a jego zachowaniem. Nauka poprzez słuchanie wydaje się znacznie łatwiejsza, niż tzw.

nauka na pamięć. Ze słuchu można nauczyć się wielu przydatnych zwrotów oraz wyrażeń. Można np. odtwarzać piosenki dla dzieci w języku angielskim. Najczęściej dzieci szybko wychwytują początkowo pojedyncze zwroty, by następnie zapamiętać całą piosenkę.

Zachęcajmy zatem maluchy do jak najczęstszego śpiewania w języku obcym. Starajmy się stosować język obcy w niektórych sytuacjach. Początkowo słuchanie obcojęzycznych piosenek czy oglądanie kreskówek w innym języku może wydawać się dla dziecka trudne. Jednakże korzyści z tego będą widoczne bardzo szybko. Pamiętajmy, że dzieci są bardzo ciekawe wszelkich nowości, dlatego z zainteresowaniem będą uczyć się języka obcego.

Dbajmy zatem o odpowiednią motywację maluchów tak, żeby nauka kojarzyła im się z przyjemnością.